Pozycjonowanie PDFów

image title

1-createpdfcreationplusJak pisałem we wcześniejszym poście Google świetnie sobie radzi z indeksowaniem dokumentów w formacie PDF i można je optymalizować i pozycjonować na podobnych zasadach co treści w HTMLu. Istnieje jednak kilka warunków, które musi on spełniać. A zatem PDF powinien być utworzony z dokumentu tekstowego, nie może być obrazkiem, nie może być zabezpieczony przed edycją i nie został cyfrowo podpisany.
Dobrze jest wiedzieć, że do wyszukiwania PDFów można stosować komendę: filetype:pdf, jednak dla zwykłego zapytania też uzyskamy od wyszukiwarki odpowiedź w postaci plików tego typu.
PDF wygenerowany z edytora tekstu np. „Eksportuj jako PDF” niestety nie będzie dla Google zbyt wartościowy. Aby uzyskać „porządny” dokument PDF należy użyć specjalnego programu do tworzenia tego typu plików a następnie odpowiednio go zoptymalizować.
Inną sprawą jest fakt, że PDFy są mocno odporne na powieloną treść w stosunku do HTMLów o tej samej zawartości. Dotyczy to stron, na których chcemy udostępnić użytkownikowi tą samą treść co jest na stronie w postaci pliku PDF do pobrania. W takiej sytuacji Google często lepiej oceni plik PDF i oryginalną treść w HTMLu zepchnie do supplemental index i tym samym nie będzie uwzględniona w wynikach wyszukiwania. Można tego uniknąć optymalizując dokumenty lub po prostu blokując indeksowanie ich. Aby stworzyć wartościowy PDF, z którego chcemy pozyskać linki należy: tworzyć go z dokumentów z rozszerzeniem .txt lub .doc, na jednej podstronie może być maksymalnie do 3 linków – im są wyżej umieszczone, tym lepiej. Dobrze jest umieszczać obrazki (o małej wadze, powinny zawierać słowa kluczowe w nazwie), nazwa pliku powinna zawierać słowa kluczowe. Bardzo ważne jest też nadanie tytułu dokumentowi PDF.

2 thoughts on “Pozycjonowanie PDFów

 • agencjareklamowa

  Witam, a czy autor mógłby wypowiedzieć się na taki temat. W artykule jest napisane że tylko pdf wygenerowane z edytorów (Word,Power Point,…) są wartościowe. A co z edytorami graficznymi – czyli np. photoshopem? Przecież wygenerowany w taki sposób pdf również ma tekst który można odczytać?

  Odpowiedz
  • Marek Olas

   Jeśli nowa wersja Photoshopa potrafi zapisać tekst na osobnej warstwie, która nie ma natury bitmapowej to jak najbardziej. Sprawdzić to można ustawiając kursor na dokumencie PDF i próbując zaznaczyć ten tekst. Jeśli to się nie uda oznacza, że to jedna połączona bitmapowa warstwa.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *